Určite to všetci dobre poznáte. Je ľahké dôverovať Bohu vtedy, keď všetko ide podľa našich predstáv. V práci, či v škole sa mi darí, vidím ovocie svojej námahy a veci napredujú tak, ako by mali. No potom sa zrazu všetko zmení. Zo dňa na deň. Nič nie je ako predtým, a naše plány sa menia…nedobrovoľne.  A vtedy namiesto toho, aby som k Nemu prichádzala ešte viac a s ešte väčšou dôverou a odovzdanosťou, začínam pochybovať. O Ňom, o sebe, o všetkom. A pýtam sa, kde je v tomto všetkom Boh? Azda na mňa zabudol?

photo-1458419948946-19fb2cc296af
Často sa zamýšľam nad tým, prečo to tak je. Prečo sa niektoré veci dejú a na čo je to vlastne dobré.  No myslím si, že práve toto je jedna z vecí, na ktoré mi nepatrí poznať odpoveď. Čo je však dôležitejšie, „Boh nás nedovolí skúšať nad naše sily, ale so skúškou nám dá aj silu, aby sme vytrvali.“ (1 Kor 10,13) Ak nás nedovolí skúšať nad naše sily, znamená to, že nás veľmi dobre pozná a vie, kde sú naše limity.

Možno sa ti niekedy zdá, že sa Mu to vymklo spod kontroly, lebo si už na pokraji svojich síl. Ale čo ak chce Boh túto hranicu jednoducho posunúť? Čo ak táto skúška nie je preto, aby ťa zničila, ale posilnila? A pomohla ti rozšíriť hranice za ktoré sa bojíš ísť, no v skutočnosti máš na to, aby si ich prekonal? Ako často vidíme veci iba negatívne.  A ako rýchlo sa vieme Bohu otočiť chrbtom.  Ale láska nemyslí na zlé. Nikdy! A preto ak Boh je láska, tak čokoľvek robí, robí s tým najlepším úmyslom, hoci ostáva pre nás často skrytý. A hlavne, robí to pre teba.

Problém je v tom, že Mu ešte nedokážeme veriť natoľko, aby sme Mu dovolili prevziať kontrolu nad naším životom. Pretože Boh ju môže stratiť jedine vtedy, keď sa ju snažíš prebrať ty sám.  Tak radi veci riadime, tak radi všetkému rozumieme. Pravdou však je, že iba Otec vie, čo je pre teba naozaj dobré. Lebo On dokáže vidieť ďalej ako si schopný dovidieť ty. On vie, kde ťa chce mať a čo pre teba pripravil. A vie najlepšie ako sa tam dostať.

Preto Mu dôveruj a nechaj sa Ním viesť v každej situácii. Akokoľvek sa práve cítiš, Jeho prisľúbenie znie jasne – budem s tebou po všetky dni a nikdy ťa neopustím. A preto keď sa Ho nabudúce budeš pýtať “kde si?“, spomeň si, že On je vždy tam, kde si ty. Pretože On je vždy  s tebou. A na tom sa nikdy nič nezmení.

Martina