Posledné dni a týždne sa možno aj tebe slovo radikány spája s násilím a viacerými útokmi… A možno sa aj ty pýtaš, čo môžeš proti tomu všetkému urobiť.  Ako môžeš dosiahnuť, aby sa podobné veci nediali?

photo-1466046690866-98181611563d

Riešenie je v tom, že začneš byť viac radikálny.

Možno si si aj ty v tvojom živote zvykol na určitý štandard toho, čo je možné a čo nie. Máš určité veci, ktorým veríš a o ktorých si presvedčený, že prídu, ale potom sú veci, ktoré sú pre teba jednoducho nemožné a neriešiteľné. Akoby tak Boh dostal u teba určitú hranicu, ktorú mu už nedovolíš prekročiť…

Myslím si, že sme ako kresťania často málo radikálni. Nechávame si „únikový východ“, keď povieme Bohu svoje áno, nežijeme autenticky vždy a všade, nie sme ochotní chváliť Ho v každom čase…  Verím však tomu, že táto situácia nie je neriešiteľná.

Ján vo svojom prvom liste píše o víťazstve, ktoré premohlo svet; „je [ním] naša viera”. (1Jn 5,4) Rozumieš? Tvoja viera je tým, čo premáha svet!  Tým, čo môže hýbať vecami a ovplyvňovať atmosféru okolo. A preto potrebujeme, aby aj naša viera bola radikálna, išla až za hranice pochopiteľného. To znamená, že budeme naplno kráčať vo vedomí, že „Bohu nie je nič nemožné.“  (Lk 1,37) Keď nič, tak nič! Situácia v Európe, kauzy na Slovensku, vzťahy v tvojej rodine či premena tvojho charakteru – aj keď si to dnes nevieš predstaviť, to všetko je reálne, ak sa rozhodneš žiť vo viere!

Hovoríš, že to nevieš? Nevieš tomu uveriť? Pravda je taká, že je to o rozhodnutí! Keď Boh ukázal Abrahámovi nebo plné hviezd a povedal mu, že také bude jeho potomstvo (keď v tom čase nemal ani syna), neviem či si to vedel hneď predstaviť. Ale Biblia hovorí, že Abrahám uveril. Som presvedčený, že sa musel rozhodnúť, že tomu chce veriť a nebude o tom viac pochybovať.

Sv. Pavol píše Korinťanom, „aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci.“ (1Kor 2,5) Podľa mňa to znamená, že to, ako Pán Boh myslí a pracuje nám nemusí dávať vždy logiku. Stratégie Božieho kráľovstva fungujú inak ako tie vo svete. Viditeľné sa poráža neviditeľným, slabé je silnejšie ako silné, jednoduché je rafinovanejšie než strategické systémy. A predsa to všetko môže zvíťaziť, lebo sa to nezakladá na ľudskej múdrosti a predstavách, ale na Božej moci.

Takže? Tvoja viera môže byť odpoveďou na problémy vo svete, v tvojom okolí či v tvojom živote. Rozhodnutie je na tebe. Poď od dnes žiť svoju vieru radikálne! Vyber si jednu vec, ktorá je pre teba nemožná a rozhodni sa, že vo viere v Kráľa kráľov je možná  a príde. Zajtra ďalšiu a potom ďalšiu. Uvidíš, koľko vecí sa v tvojom živote zmení, ak začneš radikálne veriť svojmu Otcovi.

Michal

ilustračný obrázok: unsplash.com