Aj ty sa snažíš sa byť dobrým mužom, verným manželom pre svoju ženu a láskavým otcom pre svoje deti? Aj ty máš v hlave to nastavenie, že chceš svoje deti vychovávať k dobrému kresťanskému životu, aby boli raz dobrými ľuďmi?

Chcem sa s vami podeliť o pár dôvodov, prečo som sa rozhodol, že pre našu rodinu (aktuálne manželku a štvormesačnú dcéru) bude spoločenstvo niečím dôležitým. Nepíšem to preto, lebo by sa mi nechcelo opúšťať veci, ktorými som žil pred svadbou, píšem to ako – a čoraz viac si to uvedomujem – kľúčovú časť toho, čo pre mňa znamená byť dobrým manželom a otcom.

  1. Nie som všetkým

Nech už je to akokoľvek pokorujúce, nedokážem naplniť všetky potreby mojej manželky a dcéry. Nie som ten, ktorý všetko vie, všetko má v rukách a má všetko dokonale pod kontrolou.
Spoločenstvo mi pomáha udržať smerovanie svojho (nášho) života a pohľad upriamený na Ježiša, ktorý je tým Všetkým. On môže dať mojej rodine všetko!
Z čisto ľudského pohľadu, aj keď žijeme v manželstve, potrebujeme sa rozprávať s inými ľuďmi. Potrebujeme počuť názor iných – a to nielen na nové oblečenie či elektroniku, ale aj na skutočne dôležité témy, týkajúce sa neraz tiež nás samých.

 

  1. Feedback na otcovstvo

Neviem ako vy, ale ja mám túžbu byť stále lepším otcom. Potrebujem sa zlepšovať. O niektorých priestoroch na zmenu viem, no niektoré mi musia ukázať ľudia v mojom okolí.
Keďže do spoločenstva chodíme aj s našou dcérou, ľudia vidia naše „rodičovstvo“. Je veľmi dobré dostať pozitívnu spätnú väzbu, o tom ako naše správanie niekoho povzbudilo, ale je rovnako obohacujúce dostať akýsi postreh, ktorý nám môže pomôcť zlepšiť sa. Veľmi si vážim, že spoločenstvo je miesto, kde mi to ľudia povedia s láskou a starostlivosťou a nie ako pohoršenie či výčitku.

 

  1. Nové impulzy

Ak hľadáte Pána Boha celým srdcom, viete, že nové inšpirujúce svedectvá, príbehy či myšlienky sú neskutočne osviežujúce a posúvajú vás vpred. Nechcem, aby tomu bolo inak aj v mojej rodine. Chcem, aby sme neustále počúvali o tom, čo Boh robí v našom okolí, aké zázraky sa dejú a čo zažívajú ďalší bratia a sestry vo svojom živote. Narastá tak naša viera! Som presvedčený, že keď bude naša dcéra väčšia a bude počúvať a prijímať viac podobné veci, jej viera bude naozaj neochvejná!

 

  1. Duchovné líderstvo rodiny

Spoločenstvo mi jednoznačne pomáha napredovať vo vzťahu s Bohom. Učím sa Ho viac počúvať a spolu s bratmi a sestrami rozlišovať, čo odo mňa Pán Boh v tomto čase chce. Objavujem tu stále viac čo znamená život v autorite Božieho syna a čo to znamená byť duchovným lídrom pre svoju rodinu. Keď si spomeniete na starozákonných veľkých mužov, ktorí boli na čele rodiny, jednou z ich charakteristických vlastností bolo to, že sa rozprávali s Bohom a nasledovali Jeho volanie. Chcem to! Chcem sa naučiť byť blízko Bohu a prinášať svojej manželke a deťom zjavenie z neba.

 

  1. Otvorenosť namiesto izolácie

Nedávno som sa zamýšľal nad tým, ako to naša malá dcérka vníma, keď chodievame na spoločenstvo, keď to vlastne ani veľmi (zatiaľ) nevníma. (😊) Stojí za to byť tam s ňou, aj keď to neraz vyžaduje viacero sprievodných javov? (ak ste rodičia, chápete to 😉)
Verím tomu, že aj tie najmenšie deti vnímajú veľmi veľa. Vnímajú, či sú v spoločnosti druhých ľudí alebo či sú len s rodičmi. Verím tomu, že už teraz učím moju dcéru postoju otvorenosti, láske k druhým ľuďom a schopnosti byť tu pre druhých. Takže áno! Stojí to za to! Keď bude väčšia a keď bude priateľská, ochotná sa podeliť s druhými, pohostinná, bude to výsledok výchovy k otvorenému srdcu k druhým ľuďom (aspoň tomu verím).

 

  1. Potrebujú nás

Iste poznáte tú časť evanjelia, kde sa hovorí tom, že kto prijíma dieťa v Ježišovom mene, prijíma Jeho samého. Viete čo? Ja tomu naozaj verím. Verím, že keď nám Boh dal dieťa, dal nám špeciálnym spôsobom aj prítomnosť seba samého v našej rodine.
Môžem si to nechať len pre seba? Ježiš nás pozýva deliť sa s požehnaním, ktoré dostávame. Myslím si, že ostatní ľudia v spoločenstve nás potrebujú. Potrebujú milosť, ktorá prichádza s našou rodinou, potrebujú naše modlitby, naše svedectvá či možno len náš čas na rozhovory.

 

Je to len pár postrehov, ale je to to, čo si aktuálne uvedomujem a začo som Bohu vďačný, že ma naučil. Ale ešte jedna dôležitá vec. Ak sa rozhodneš, že spoločenstvo bude súčasťou života aj tvojej rodiny, rozhodni sa naplno a definitívne. Nie tak, že jeden týždeň áno, druhý týždeň (keď sa vyskytne nejaká komplikácia) už nie. Tvoja manželka, tvoje deti potrebujú otca, ktorý bude rozhodnutý a nedá si len tak vziať hodnotu spoločenstva. Vernosť je v tomto prípade veľmi kľúčová! Pamätaj, že tvoj postoj vernosti je charakteristikou slova vernosť pre tvoje deti.

Neviem, ako sa teraz cítiš – či to pre teba vyzerá v pohode alebo odstrašujúco… Jedno viem – dá sa to. My to žijeme už niekoľko mesiacov a prináša to požehnanie do našich životov, do nášho vzťahu i celej rodiny. Občas nás to stojí menší neporiadok doma, nejaké to zapretie, obetu či nepohodlie, ale stojí to za to! Stojí to za to mať spoločenstvo!


MICHAL