Michal Koricina


Sčítanie ľudí v Betleheme spred 2020 rokov by sa za aktuálnej situácie uskutočnilo asi len ťažko. Preplnené ulice, ubytovne vybookované, v meste čulý ruch
My sme dnes svedkami úplného opaku – prázdne námestia, zatvorené reštaurácie, plné len nemocnice...
Avšak tieto dve obdobia majú predsa len niečo spoločné.

Ľudia očakávajú. Dnes sa úpenlivo čaká na vakcínu, uvoľnenie opatrení a návrat do normálu; vtedy ľudia čakali, kedy sa zjaví Mesiáš, ktorý ich zbaví nadvlády Rimanov. Ľudia potrebujú nádej. Očakávanie lepšieho zajtrajšku bolo a je tak nejak zakorenené v ľuďoch všetkych čias. Nech je situácia akákoľvek, predsa len by sme radi verili tomu, že to nie je trvalý stav a že príde zmena.

Sú tu Vianoce, ktoré majú tento rok nezvyčajnú príchuť lockdownu. Možno sa viacerí zamýšľame nad tým, čo nás chce toto obdobie naučiť, alebo ako ho chce Pán Boh využiť v náš prospech.

V tomto blogu sa chcem s vami podeliť o jeden pohľad, ktorý v posledných dňoch vnímam ako veľmi dôležitý.

Možno by sa dalo povedať, že za posledných 9 mesiacov sme si na koronu nejak “zvykli”, stala sa súčasťou našich životov, v mnohom ovplyvnila naše fungovanie. Myslím však, že priniesla so sebou aj akýsi fenomén pasivity. Sme doma oveľa viac ako inokedy (čo je skutočne žiaduce), no často len “čakáme”, aké ďalšie (dez)informácie prídu z médií alebo kto nám zavolá s otázkou ako sa máme. Neraz si to ospravedlníme tým, že predsa opatrenia nám nedovolia robiť nič z toho, na čo sme zvyknutí, a preto potom často nerobíme nič mimo zóny svojho pohodlia. No práve mimo-komfortné veci sú tie, ktoré premieňajú tento svet.

Som presvedčený, že Boh nám cez toto obdobie túži dať príležitosť, ako sa naučiť kreativite pri prežívaní svojej viery. Potrebujeme sa naučiť vyjsť z pasivity a začať aktívne prinášať Božie kráľovstvo do nášho okolia. Áno, je to možno ťažšie kvôli celej aktuálnej situácií, ale nie je to nemožné. Je to totiž možno dôležitejšie ako kedykoľvek doteraz.

Koniec koncov, Vianoce nám ukazujú, aký je Boh kreatívny a záleží mu na tom, aby ovplyvnil chod vecí. Keď videl biedne položenie ľudstva, vymyslel spôsob, ako sa jeho Syn stal jedným z ľudí a tak priniesol všetkým záchranu. Ak náš Boh je Bohom, ktorý za každú cenu hľadá riešenie a dáva všetko do toho, aby nás získal, nemáme byť aj my tými, ktorí jeho pozvanie byť soľou a svetlom vezmú vážne v každom čase a budú nachádzať nové spôsoby, ako žiť Kráľovstvo naplno aj počas pandémie?

Chcem povedať, že toto obdobie z nás môže vytiahnuť niečo, o čom možno ani  nepredpokladame, že to máme. Musíme však byť ochotní začať robiť niečo, čo sme možno nikdy doposiaľ nerobili, niečo, o čom si možno myslíme, že na to nemáme alebo niečo, na čo “nemáme čas”.
Mne pri tom napadajú mnohé oblasti, pravdepodobne aj tebe napadne minimálne jedna vec.

Za všetky však spomeniem aspoň tri oblasti, o ktorých si myslím, že im lockdownové Vianoce nemusia ublížiť, ale práve naopak.

Modlitba

Je čas, aby sme pochopili, že obdobia, ako je toto, sú ideálnou príležitosťou na – ja to volám – vytváranie duchovného kapitálu. Je to čas, v ktorom môžeš modlitbou bojovať proti dlho stagnujúcim veciam v tvojom živote či tvojom okolí a búrať duchovné “hradby”, ktoré blokujú požehnanie. Modlitba v takomto období nemusí byť len o vyliatí svojich starostí (samozrejme aj to je súčasťou), ale skús poprosiť Ducha Svätého o väčší obraz (videnie vecí v súvislostiach) a nové sny. Takto sa tvoja modlitba môže stať prostriedkom nových vecí v tvojom živote. Lebo niektoré veci nemožno pohnúť inak ako vytrvalou modlitbou.

Vzťahy

Posledné dni počujeme veľa o bublinách. Hoci teraz majú svoje dôležité miesto pri prevencii, mám pocit, že niekedy sa nám dostávajú aj do vzťahov. Často stačí, že získame kúsok pohody a zvykneme si na lockdownový lifestyle, a ľahko pustíme niektoré vzťahy.
Aj tu však potrebujeme byť kreatívni. Toto obdobie môže byť ideálnou príležitosťou, ako objavovať nové možnosti, ako byť blízko svojim priateľom a ľuďom, ku ktorým sme pozvaní vykročiť. Možno to môže byť zavolanie, spoločná modlitba cez videohovor, darček poštou alebo čokoľvek iné, možností je veľa… Nedovoľme, aby korona napadla aj naše vzťahy, možno práve teraz je oveľa dôležitejšie posilňovať ich.

Tvoje poslanie

Vieš, aké je tvoje poslanie? Vieš kde je tvoje miesto? Vieš, čo máš robiť?
Ak áno, možno práve dnes je ideálny čas pripravovať sa na to, učiť sa nové zručnosti, čítať knihy alebo počúvať prednášky. Je to niečo ako zasiatie semienka, ktoré neskôr vyrastie vo veľký strom.
Často totiž nepoznáme svoje poslanie, a tak viac voľného času nevieme efektívne využiť.
A ak ešte netušíš, čo je tvoja životná mission, asi dozrel čas pýtať sa a konečne to nájsť. V modlitbe, snívaní či rozhovoroch…

Potenciál lockdownových Vianoc spočíva teda najmä v dvoch veciach – a to je v prvom rade viac efektívneho času doma, a v druhom rade, pozvanie od Pána byť kreatívnymi, ako je On sám (nielen) na Vianoce kreatívny.

Takže na záver by som ťa rád povzbudil, aby si ani jednu sekundu tohto obdobia nepremárnil, ale využil ju naplno, lebo možno až v budúcnosti zistíš, ako veľmi bola práve tá sekunda dôležitá.

Prajem všetkým, aby nás tieto netradičné lockdownové Vianoce premenili a spravili z nás ľudí, ktorí budú kreatívni v láske a budú ju rozdávať ľuďom, ktorí sú okolo a ktorí možno čakajú len na ňu. A ak veríme, že malý Kristus je kľúčovou postavou Vianoc, nech je to On sám, ktorý sa dotkne nášho srdca.
Majte požehnaný čas!