MONIKA POLONYIOVÁ


Ak máte radi ruženec, táto kniha je pre vás. Ak k ružencu zatiaľ vzťah nemáte, táto kniha je pre vás o to viac 🙂  

Som veľmi vďačná, že sa mi kniha od Gretchen Crowe dostala do rúk práve v tento čas, kedy viac ako kedykoľvek predtým mám pocit, že nás Otec s Máriou volajú do modlitby ruženca. Áno, toho ruženca, ktorý sa nám v čase hluku môže zdať taký predpotopný a zastaraný. I ja som dlho vnímala modlitbu ruženca ako niečo, čo je vhodné skôr pre babičky v kostole a nie pre mladého človeka, no i vďaka knihe „Prečo ruženec? Prečo dnes?“ sa utvrdzujem v tom, že opak je pravdou. Ako píše pápež Lev XIII.: „Ruženec je najvynikajúcejšia forma modlitby a najúčinnejší prostriedok pre dosiahnutie večného života. Je to liek na všetky naše zlá, koreň všetkých našich požehnaní.

Neexistuje lepší spôsob modlitby.“ Tento a mnohé iné výroky svätých o ruženci, z ktorých je kniha takpovediac utkaná, ma utvrdzujú v presvedčení, že okrem svätej omše je ruženec jednou z najhlbších a najdôležitejších modlitieb ktoré nám Otec dal. Potvrdzujú to aj myšlienky ďalšieho autora, Dominika Chmielewskeho, SDB, ktorý v jednej zo svojich kníh opisuje, že aj v bojových umeniach si bojovník vyberie tri techniky, ktoré trénuje nonstop dookola, kým sa nestanú potenciálne smrteľnými pre nepriateľa. No a s ružencom je to rovnako. Modlia sa v ňom tri modlitby – Otče náš, Zdravas Mária a Sláva Otcu – a ak sa modlia celým srdcom a sú naplnené vierou, nádejou a láskou, stávajú sa pre diabla smrtiacimi.

Táto, nami opomínaná hĺbka ruženca, ma dostáva do úžasu a tak aj kniha od Gretchen Crowe ma napĺňa neskutočnou pokorou a bázňou voči Bohu a tiež vďakou nielen za túto hodnotnú publikáciu, ale aj za ruženec samotný. Vďaka tomu, že je kniha postavená na reálnych skúsenostiach a výňatkov z diel svätých, vťahuje a pozýva aj nás – pátrajúcich čitateľov – vkročiť do mystickej hĺbky ruženca, do ktorej sa vnárali oni sami už po stáročia pred nami.

Viac o knihe Prečo ruženec? Prečo dnes? nájdete tu.